سطح ورزش ایران در رشته والیبال از سال ۲۰۱۰ میلادی با پیشرفت و ترقی و مطرح شدن در میان تیم های برتر دنیا همراه شد. اما بهتر است برای آشنایی بهتر و کامل تر با سطح ورزش ایران در رشته والیبال وضعیت این رشته را از ابتدا مورد بررسی قرار دهیم. بدین منظور در سه دوره پیش از انقلاب و پس از انقلاب و از سال ۲۰۱۰ میلادی که دوره والیبال پیشرفته امروز آغاز شد سطح ورزش ایران در رشته والیبال را مورد بررسی قرار می دهیم.

سطح ورزش ایران در رشته والیبال در دوران پیش از انقلاب

در دوران پیش از انقلاب تا سال ۱۳۳۶ رشته های والیبال  و بسکتبال ایران دارای فدراسیون مشترکی بودند و مسابقاتی که در رشته والیبال برگزار می شد محدود به مسابقات قهرمانی باشگاه ها، قهرمانی دسته جات آزاد، قهرمانی مدارس، قهرمانی دانشکده ها و در بالاترین سطح در سطح مسابقات قهرمانی کشور برگزار می شد. آشنایی سطح ورزش ایران با ورزش خارج از کشور به خصوص در رشته والیبال از جنگ جهانی دوم و اشغال کشورمان توسط نیروهای متفقین آغاز شد. پس از برگزاری مسابقه ای دوستانه بین تیم والیبال ایران و تیم والیبال ارتش روسیه در آن زمان که نتیجه بازی نیز به نفع تیم ملی کشورمان خاتمه یافت، در سال ۱۳۳۳ اقدامات رو به جلویی در راستای برگزاری منظم مسابقات والیبال انجام گرفت. در پایان سال ۱۳۳۶ والیبال ایران از فدراسیون مستقلی برخوردار شد و سطح ورزش ایران در رشته والیبال در همان دوران در حد عضویت در فدراسیون جهانی والیبال پیشرفت کرد.

با دعوت تیم ملی پاکستان در سال ۱۳۳۷ به کشورمان و برگزاری مسابقاتی با تیم های باشگاهی و ارتش ایران در تهران برای اولین بار در این سال تیم ملی والیبال ایران تشکیل شد. سطح ورزش ایران در رشته والیبال به همین منوال ادامه یافت و با اعزام مربیان و داوران این رشته به کلاس های بین المللی و برگزاری مسابقات و تورنمنت هایی همچون بازی های آسیایی و شرکت در مسابقات جهانی و حضور در جام جهانی فعالیت والیبال ایران در سطح بین المللی جدی تر شد.

سطح ورزش ایران در رشته والیبال در دوران پس از انقلاب

در سال های اول پس از پیروزی انقلاب اسلامی و با آغاز جنگ تحمیلی برنامه ورزشی والیبال نیز همچون بیشتر رشته های ورزشی شکل ناپایداری به خود گرفت و سطح ورزش ایران در این رشته و بیشتر به سمت ورزش همگانی و عمومی سوق پیدا کرد. در این سال ها رقابت های باشگاهی جای خود را به مسابقات قهرمانی کشور دادند (مسابقاتی که همچنان برگزاری آنها ادامه دارد). به تدریج و با خاتمه یافتن جنگ ایران و عراق، سطح ورزش ایران در رشته والیبال از نظر برگزاری منظم و کمی و کیفی مسابقات وضعیت بهتری پیدا کرد. دعوت از تیم های والیبال سایر کشورها به ایران و اعزام تیمهای والیبال داخلی به خارج از کشور از سر گرفته شد و روح و جان تازه ای به والیبال کشور بازگشت. از جمله رویدادهای ارزشمند در والیبال ایران در آن دوران برگزاری مسابقات والیبال دهه فجر در سطح بین المللی بود که از سال ۱۳۶۵ برگزاری این مسابقات آغاز شد و تا سال ۱۳۷۹ ادامه داشت. این رویداد ارزشمند منجر به تسریع در روند پیشرفت والیبال ایران و شکل دهی نوین به تیم های باشگاهی و داخلی کشور مطابق با روال معمول جهانی شد؛ مربیان خارجی بسیاری به مربی گری تیم های داخلی کشور پرداختند و به طور کلی والیبال ایران رشد قابل توجهی پیدا کرد.

آغاز دوران پیشرفته والیبال ایران پس از سال ۲۰۱۰ میلادی و بررسی جزئیات آن را به شماره دوم مقاله با عنوان سطح ورزش ایران در رشته والیبال موکول کرده و این بحث را در همین جا به پایان می رسانیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *