سطح ورزش ایران پس از انقلاب در اکثر رشته ها ارتقا یافته و بهتر شده است. برای بررسی بیشتر این موضوع بهتر است نگاهی جداگانه به سطح ورزش ایران در ورزش های تیمی و انفرادی داشته باشیم.

ابتدا نگاهی اجمالی به وضعیت ورزش های تیمی کشور می اندازیم. با افتخار رتبه نخست جهانی در ورزش والیبال نشسته مردان متعلق به کشور ایران می باشد، در رشته کبدی ایران مقام دوم جهان را دارد، فوتبال ساحلی ایران رتبه سوم جهانی را دارد و در رشته فوتسال رتبه جهانی ایران ششم می باشد. همچنین والیبال نشسته بانوان ایران نیز در جهان ششم است و والیبال مردان آن رتبه برتری هشتم جهان را داراست. رتبه ایران در ورزش تیمی بسکتبال با ویلچر در جهان دهم بوده و رشته های دیگری چون بسکتبال، هندبال ساحلی و فوتبال ایران به ترتیب رتبه های بیست و چهارم، بیست و دوم و سی و هفتم جهان را به خود اختصاص داده اند.

علاوه بر ورزش های تیمی، در ورزش های انفرادی نیز وضعیت رتبه بندی ایران از شرایط خوب و حتی بهتری برخوردار است. در رشته های ووشو، وزنه برداری و کشتی آزاد ایران حرف اول جهان را می زند و رتبه دوم جهان در کشتی فرنگی، جودوی انفرادی و کاراته متعلق به ایران است. در تکواندو رتبه ایران سوم، در شمشیربازی چهارم و در رشته تیر و کمان مردان دارای رتبه دهم جهانی می باشد. در برخی رشته های دیگر از جمله تیراندازی، تیر و کمان بانوان و شطرنج نیز ایران دارای رتبه به ترتیب چهاردهم، هفدهم و بیست و هشتم جهانی است. همچنین در مسابقات جهانی المپیک سال ۱۳۹۵، در مجموع رتبه ایران رتبه بیست و پنجم جهان در رشته های فردی برآورد شد.

سطح ورزش ایران در مسابقات پارالمپیک جهان

افتخارآفرینی های معلولان ایرانی در میادین جهانی هم که درخشش ورزش و ورزشکاران ایران را چندین برابر کرده است. جانبازان سالهای دفاع مقدس پس از انقلاب اسلامی ایران موجب اهمیت یافتن و رشد ورزش معمولان در عرصه های جهانی شده اند. درخشش قهرمان سیامند رحمان در مسابقات پارالمپیک ۱۳۹۱ لندن به عنوان قویترین مرد معلول جهان با کسب مدال طلای رشته وزنه برداری افتخاری قابل ستایش می باشد. این ورزشکار پرآوازه در مسابقات پارالمپیک ۱۳۹۵ نیز در کنار ویلچررانی سوئیسی وشناگری بلاروسی برترین ورزشکار مرد جهان شناخته شد. در المپیک سال ۱۳۹۵ سیامند رحمان وزنه ۳۱۰ کیلوگرمی که تا آن زمان هیچ وزنه برداری چنین رکوردی را ثبت نکرده بود به نام خود ثبت کرد. تیم ایران در این مسابقات رتبه پانزدهم جهان را از آن خود کرد.

در مورد بالا بودن سطح ورزش ایران در جهان همین بس که در المپیک سال ۱۳۹۱ کاروان ورزش ایران که شامل تنها ۵۳ ورزشکار بود در مجموع چهارده مدال کسب کرد. از این چهارده مدال پنج مدال آن طلا، شش مدال آن نقره و دو مدال کسب شده مدال برنز بود. کسب این تعداد مدال تا آن سال برای ورزش ایران بی سابقه بود و رتبه پانزدهم جهان از آن کاروان ورزشی ایران شد. سطح ورزش ایران قبل از انقلاب بدین گونه نبود و حداکثر مدال های کسب شده کاروان ورزش ایران در یک دوره ای از المپیک تنها به هفت مدال رسید.

مطابق با آنچه که در بالا ذکر شد سطح ورزش ایران با وجود مشکلات فراوان و تحریم های اعمال شده از پیشرفت خود جا نمانده است. تمامی رشته های ورزشی در ایران از جمله فوتبال و سایر رشته ها پیشرفت هایی چشمگیر داشته اند و از این رو پیش بینی می شود که اگر سطح ورزش ایران بدین گونه پیش برود در سالهای آتی شاهد پیشرفت های بیشتر در تمامی عرصه های ورزشی خواهیم بود. به امید روزهایی بهتر و کسب مقاماتی بالاتر برای قهرمانان ورزشی ایران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *