زنان ایرانی نماینده جمعیت حرفه ای در حال ظهور هستند که راه های خود را برای مقام های عالی رتبه در کار، امور اجتماعی و همچنین ورزش پیدا کرده اند. در سالهای اخیر، زنان ایرانی در زمینه های مختلف ورزشی در مسابقات بین المللی و داخلی دستاوردهای چشمگیری داشته اند. داستان های موفقیت زنان ایرانی در مسابقات ورزشی بین المللی و داخلی، این مسئله را آشکار می کند که چگونه آنها موفق شده اند مسئولیت های خود را در خانه و جامعه تحقق بخشند.

زنان ایرانی ثابت كرده اند كه در ورزش نسبت به سایر كشورها از صلاحیت كمتری برخوردار نیستند و حتی در مسابقات ورزشی نیز نتایج بهتری و توانایی های بیشتری نشان می دهند. حمایت های وزارت ورزش، فدراسیون های ورزشی ایران و البته تلاش دولت رئیس جمهور روحانی در زمینه ورزش، همگی منجر به موفقیت روزافزون در بین دختران و زنان ایرانی شده است. رئیس جمهور حسن روحانی بارها تأکید کرده است که اتاق و فرصتهای برابر برای دختران، در مقایسه با پسران، فراهم کنند تا راه موفقیت آنها در عرصه های بین المللی هموار شود.

درخشش در مسابقات بین المللی

بانوان ایران در هفدهمین دوره بازی های آسیایی اینچئون ۲۰۱۴ رکورد های تاریخی را به دست آوردند که ۱۵ مدال، ۲ طلا، ۷ نقره و ۶ برنز داشتند. بازیکنان ووشوی زن در دوازدهمین دوره مسابقات جهانی ووشو چراس کوالالامپور بدمینتون در سال ۲۰۱۳ عملکردی عالی نشان دادند و سه مدال طلا گرفتند.

دختران تیرانداز ایرانی با استفاده از تفنگ هوایی ۱۰ متری جام جهانی را امتحان کردند و موفق شدند رکورد جهانی را در تعقیب تیمی شکست دهند. آنها نه تنها به مدال طلای تفنگ هوایی ۱۰ متری دست یافتند، بلکه رکورد رویداد جوانان جهان را نیز شکستند.

 

دختران شمشیربازی ایرانی در بازیهای آسیایی بسیار موفق عمل کردند و برای نخستین بار در تاریخ کشور صاحب چندین مدال شدند. آنها در بازی های جوانان آسیا ۲۰۱۳ موفق به کسب ۹ مدال برنز گشتند که در دستیابی به مقام دوم در این رقابت ها نقش بسزایی داشتند.

در مسابقات فینال بانوان جوان Outrigger یاDouble-Hullcanoe ، زنان کایاک منفرد، کایاک زنان، تک کایاک زنان و زنان جوان تاندم کایاک موفق به کسب شش مدال طلا شدند.

 

ورزشکار مشهور اسپرینت ایرانی، مریم طوسی که به دلیل سرعت زیاد در رشته های دو و میدانی به عنوان “دختر باد” شناخته می شود، اولین زن ایرانی بود که در مسابقات دو و میدانی داخل سالن آسیا در تایلند موفق به کسب مدال طلا در وزن ۴۰۰ متر بانوان شد. او همچنین چندین بار دو و میدانی اسپرینت ایران را بهبود بخشید.

 

 

تیم ملی قایق رانی بانوان ایران در مسابقات قهرمانی آسیا موفق به کسب مدال طلا شد و شیرین گرامی اولین سه گانه زن ایران است که در مسابقات جهانی ورزشی شرکت کرده است.
اینها تنها چند نمونه از موفقیتهای چشمگیر بانوان ایرانی در مسابقات جهانی، با کسب افتخار به کشورشان و ایجاد دیدگاه مثبت نسبت به پتانسیلهای بالای بانوان ایرانی در ورزش است.

رویدادهای بین المللی این امکان را برای زنان فراهم کرد که بار دیگر در عرصه های اجتماعی بدرخشند و ثابت کنند که از توانایی های زیادی برخوردار هستند. در بازی های آسیایی که سال گذشته در کره جنوبی برگزار شد، دختران ایرانی حتی نسبت به زمانی که ایران میزبان بازی ها بود عملکرد بهتری نشان دادند.

به همت دولت و فدراسیون های ورزشی، زنان راه خود را به سمت کسب موفقیت در انواع مختلف مسابقات ورزشی پیدا کرده اند. والیبال، بسکتبال، فوتبال، تیراندازی، قایقرانی، شطرنج و حتی سپک تاکراو که فقط در تعداد محدودی از کشور بازی می شود، از جمله ورزش هایی است که در آن زنان ایرانی در مسابقات بین المللی موفقیت های بالایی را نشان داده اند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *