ایران از تاریخ ورزشی بسیار غنی برخوردار است. این کشور زادگاه چوگان، ورزش باستانی است که شواهد نشان از انجام شدن این ورزش در اوایل قرن ششم قبل از میلاد در ایران دارد. با این حال، کشتی آزاد به عنوان ورزش سنتی ایرانیان قلمداد می شود و رسماً ورزش ملی ایران است. با نزدیک شدن دو سوم جمعیت کشور به سن زیر ۳۰ سال، اخیراً ورزش های زیادی در میان آنها محبوبیت پیدا کرده اند. همچون بسیاری از مناطق جهان، در سطح ورزش ایران نیز فوتبال محبوب ترین ورزش در بین سایرین محسوب می شود.

ایران همچنین یکی از معدود کشورهایی است که هنوز هم از ورزش سنتی خود در مسابقات کشتی پشتیبانی می کند و هنوز هم این ورزش در بین جوانان ایرانی محبوب است. سبک کشتی ایران، از زمان ریشه های کهن خود دچار تغییرات بسیاری شده است. تیم کشتی آزاد ایران دارای عناوین قهرمانی بین المللی و حتی مدال های طلای المپیک می باشد. تیم ملی فوتبال ایران سه بار قهرمان جام ملتهای آسیا شده است و تیم بسکتبال آن نیز تعدادی از مسابقات قهرمانی آسیا را پشت سر گذاشته است. ایران همچنین اولین کشور غرب آسیا می باشد که تاکنون میزبان بازی های آسیایی (در سال ۱۹۷۴) بوده است. تیم ملی فوتسال ایران یکی از قدرتمندترین های جهان است. این تیم بیشترین قهرمانی در مسابقات فوتسال AFC را داراست. برخی از بزرگترین نام ها در وزنه برداری، یعنی حسین رضازاده و بهداد سلیمی نشات گرفته از سطح ورزش ایران می باشند. حسین رضازاده دو مدال آور طلای المپیک (۲۰۰۰ و ۲۰۰۴) است. او همچنین قبل از قهرمانی در مسابقات جهانی وزنه برداری جهانی (۲۰۰۲ ، ۲۰۰۳ ، ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶) برنز (۱۹۹۹) را از آن خود کرد. بهداد سلیمی یک مدال طلای المپیک (۲۰۱۲)، دو طلا (۲۰۱۰ و ۲۰۱۱) و یک نقره (۲۰۱۴) را در مسابقات جهانی بدست آورده است.

همچنین ممکن است تعجب آور باشد که سطح ورزش ایران فراتر از موارد مذکور بوده و ورزش هایی چون اسکی نیز در آن انجام می شوند. بسیاری از مناطق اسکی در ایران وجود دارد و اسکی برفی سرگرمی محبوبی در میان ایرانیان است.

سطح ورزش ایران در فوتبال

در سطح ورزش ایران فوتبال محبوب ترین در میان سایر رشته ها است. تیم ملی فوتبال ایران توانسته است سه بار (۱۹۷۸ ، ۱۹۹۸ و ۲۰۰۶) به جام جهانی فیفا برسد، سه بار عنوان قهرمانی (۱۹۶۸، ۱۹۷۲ و ۱۹۷۶) جام ملت های آسیا را به دست آورد و چهار بار در بازیهای آسیایی به مدال طلا برسد (۱۹۷۴، ۱۹۹۰، ۱۹۹۸ و ۲۰۰۲).

به ویژه در ۱۱ سال گذشته و با راه اندازی لیگ برتر فوتبال، پیشرفت قابل توجهی در سطح ورزش ایران در این رشته مشاهده شده است. برخی از بازیکنان ایرانی اکنون در لیگ های بزرگ اروپا و عرب بازی می کنند و برخی از باشگاه های ایرانی بازیکنان یا مربیان اروپایی و برزیلی را استخدام کرده اند.

باشگاههای ایرانی (استقلال و پاس) سه بار قهرمان باشگاههای آسیا (۱۹۷۰، ۱۹۹۱ و ۱۹۹۳) شده اند. بزرگترین استادیوم فوتبال ایران استادیوم آزادی با ظرفیت ۱۰۰۰۰۰ نفر است. ورزشگاه خانگی استقلال (یکی از محبوب ترین باشگاه های ایران) و پرسپولیس جایی است که در آن مسابقات ملی فوتبال برگزار می شود. اخیرا در سطح ورزش ایران در رشته فوتبال تیم های سپاهان و استقلال بهترین نتیجه ها را کسب نموده اند.

بهترین، سریع ترین و مدرن ترین روش برای کسب آخرین اخبار و اطلاعات از ورزش ایران مراجعه به وب سایت های ارائه دهنده اخبار ورزشی ایران است. در این وب سایت ها داغ ترین و پربیننده ترین اخبار ورزشی ایران و جهان از جمله نتایج و زمان آخرین مسابقات انجام شده و مسابقات پیش رو در کلیه رشته ها، حواشی مسابقات، جدایی یا پیوستن مربیان و بازیکنان به تیم های ورزشی مختلف و … ذکر می شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *